0 212 951 01 06   bilgi@unsman.com

Yazılarımız

UNSMAN

İLERİ PAZARLAMA TEKNİKLERİ

İleri Pazarlama teknikleri, satış ve pazarlamanın içselleştirilmesi dinamiklerinin öğrenilmesi, satış ve pazarlamanın doğasında bulunan iletişimin tam anlamıyla uygulanmasıyla yapılabilir. Satışın öznesi insandır. Pazarlama taktiği, satış pazarlama stratejileri herkesin bilemediği bir sır değildir. Satışın 3 temel öğesi vardır. Satıcı, müşteri ve ürün… Tüm aksiyon bu 3 etkenin etrafında gelişir. Eğer ileri pazarlama teknikleri eğitimi almak istiyorsanız alacağınız eğitim bu üçünün birbirleriyle ilişkisi üzerine olacaktır.

İkna Yeteneği

Kendini Pazarlama tekniklerinin temelinde ikna yeteneği yatar. Satıcı aslında sadece ürünü değil kendi kültürünü, tarzını, üslubunu, samimiyetini kısacası birçok şeyi ürünle birlikte satar. Pazarlama Tekniklerinin amacı satışları artırmaktır. Satışları artırmak için ise ikna kabiliyetinizin olması gerekir. İkna etmek için gereken bir takım şartlar vardır Bu gerekliliklere dikkat ettiğiniz takdirde başarılı bir satıcı olabilirsiniz.

İleri Pazarlama Teknikleri

İkna etmenin Kuralları

Pozitif Olmak: Başarılı olmanın temel şartı olumlu olmaktır. Satış elemanları pozitif bir tavır sergilemelidir. Müşteri güler yüzle karşılanmalı, müşteriye iyi hissettirecek sözler söylenmeli, müşteri kendini güvende hissetmeli ve seçim yapmak için yeterince vakti olduğuna inanmalıdır.

Doğru Müşteri: Satışların tamamı reel bir mağazada gerçekleşmez birçok satış telefonla satış, online satış şeklinde gerçekleşir. Satışı gerçekleştirmek için doğru müşterileri bulmaya çalışmak satışın yarısı demektir. İhtiyacı olanlara ihtiyaç duyduğu ürünleri ulaştırabiliyorsanız her şeyi satarsınız. Bunun için doğru müşterileri bulmanız gerekir. Bu Bir simitçinin, simit satmak için metro çıkışlarını seçmesi gibi bir şeydir. Çünkü sabah geç kalanlar, kahvaltı yapamayanlar metro ve tramvay çıkışlarında simitle kahvaltı yapmayı tercih edebilir. Burada simitçi doğru müşteriyi bulmak için toplu taşıma civarında satış yapmayı tercih etmiştir.

Satışa Hazırlık: Satışa hazırlanmak hata yapmanızı engeller. Olası iletişim kopukluklarının önüne geçer. Size sorulan sorulara hızlı ve kısa cevaplar vermenizi sağlar. Mağazada ürün özelliklerini bilmek olsun ciddi bir projeyi satarken sunum yapmak olsun, satıcı mutlaka hazırlık yapmalıdır. Ne diyeceğini bilen bir satıcının satamayacağı bir şey yoktur.

Zaman Yönetimi: zamanınızı iyi yönetmelisiniz. İşlerinizi sürüncemede bırakmadan müşterileri satış konusunda ikna etmelisiniz. Zaman ve ısrar konusunda hassas bir denge vardır. Müşteri hem ısrarı sevmez hem de kendini özel hissetmek ister bu ikisi arasındaki dengeyi sağlamak da size düşmektedir. Zamanlamanızı iyi yapın. Daha fazla satış yapabilecekken daha azı ile yetinmeyin. Müşteriler ile geçirdiğiniz her saniye önemlidir. Ne dediğiniz, ne yaptığınız, nasıl davrandığınız satışın olumlu ya da olumsuz olacağını belirleyecektir. İnsanların büyük bir kısmı pazarlık yapmayı severler. Pazarlık yapılan bir ürün satmıyorsanız. Bunu yumuşak bir dille anlatmalısınız. Aksi halde müşteriyi kaybedersiniz. Eğer pazarlık süreci varsa ve siz bu süreci çok uzatırsanız hem hoş olmayan bir durum ortaya çıkar hem de başka müşterilere ayıracağınız zamanı harcamış olursunuz. Tüm bunlar için zaman dikkat etmeniz çok önemlidir.

İleri Pazarlama Teknikleri

Anlayışlı olmak: müşterilerin taleplerini içtenlikle dinleyin, müşteri itirazlarına uygun cevaplar yazın. Çünkü müşteriler için bir ürünü almadan önce itirazda bulunmak içgüdüseldir ve onları rahatlatır. Onların itiraz etmesine müsaade edin ve itirazları mantıklı nedenlere dayandırarak ekarte edin. Müşterilerin küçük isteklerine asla hayır demeyin. Çok güçlü bir giyim firması elbisenin yanında askı vermediği için, müşteri bunu dile getirir. Ancak satış elemanı askı vermeyi reddeder. Bunun üzerine müşteri hiçbir şey demeden ürünü kasaya bırakır ve çıkar. Burada oluşan psikolojik durum şudur. Müşteri askı ücretine göre çok yüksek rakamlara alışveriş yapmış ve mağazaya kar ettirmiştir ancak mağaza bir askıyı ona çok görmüştür. Bu tür durumlara düşmek profesyonel bir satış personelinin yapmayacağı hatalar arasındadır.

İletişim Yeteneklerini kullanmak : satışı yaptıracak olan şey iletişimdir. Müşteri iletişimi koparmayın. Satış esnasında sessizliğe izin vermeyin konuşma doğal akışında seyretsin. Müşterinin sorularını yanıtlayın eğer sorusu yoksa siz ona aradığı ürünle ilgili basit sorular sorun. Bu soru-cevapların olumlu sonuçlanması için müşteriyi sıkmamanız ve konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Yönlendirme: 10 müşteriden ikisi ne olursa olsun alır. İkisi asla almaz. Amaç geriye kalan 6 müşteriye satış gerçekleştirmektir. Bunun için yönlendirme çok önemlidir. Müşterinin ilgi ve ihtiyaçları belirlendikten sonra müşterinin ihtiyacını gidermeye yönelik yönlendirmeler yapın. Eğer beğendiği ürün kalmamışsa ya da bedeni yoksa ya da bir şekilde temin etmeniz mümkün değilse müşteriye fark ettirmeden müşteriyi başka bir ürüne yönlendirmeli müşterinin karar vermesini sağlamalısınız. Aksi halde müşteri aradığı ürünün olmadığını düşünerek almaktan vazgeçecektir. Alternatif satışlar yapmak bir satışçının en büyük yeteneği ve kurtarıcısıdır.

Müşterileri memnun etmek: Müşterinin yanınızdan memnun ayrılması demek işletmenin karlılığının sürmesi demektir. İşyerinden memnun ayrılan her müşteri ya geri döner ya da reklamınızı yapar bu yüzden müşteri memnuniyeti birincil önceliktir. İnternet üzerinden satış yapan çok büyük bir firma her siparişin yanına minik hediyeler koyuyor. Fahiş fiyatlarla satmasına rağmen hala pazarın liderleri arasında çünkü kargolama özenli, müşteri hizmetleri saygılı ve geri dönüşler çok hızlı kısacası temel ilke müşteri memnuniyeti olarak benimsenmiş ve başarısı ortada…

Karşılaştırın: müşteriler karşılaştıramadığı ürünü almak istemez “kandırılıyorum” hissine kapılır. Bu duygu, ayakkabı alırken de aynıdır 500 milyon dolarlık proje anlaşmasında da aynıdır. Müşteriye başka bir ürünle kıyaslama imkânı sunmalısınız. Sizin ürününüzün neden daha iyi olduğunu anlatmalı ve ikna etmelisiniz.

Israr edin: Kararsız müşterilere satış yapmanın en kolay yolu ısrarcı olmaktır. Müşterilerin büyük bir kısmı kararsızdır. Ayrıca uzaktan satış yapıyorsanız hemen pes etmeyin en az 5 telefon görüşmesini gözden çıkarın ve kendiniz buna göre hazırlayın.

Kişiliğiniz: Satış bir yemek olsaydı üstüne konulacak baharatı kesinlikle kişiliğiniz olurdu. Herkesin tarzı farklıdır. Siz de kendi tarzınızı oluşturun ve satışlarınıza uygulayın.

İnternet pazarlama: İnternet pazarlama, online pazarlama olarak da bilinir. En aktif yapıldığı alan e-ticaret alanıdır. E-ticaret dışında reklamcılık danışmanlık vb birçok sektör internet üzerinden müşterilerini bulur. Geleceğin pazarlaması dijital pazarlama desek abartmış olmayız. Pazarlama reklam ile büyüyen bir alandır. Özellikle internet üzerinden satış yapacaksanız reklamlar son derece önemlidir.

Doğrudan Pazarlama: Bu yöntemde marka ile tüketici arasında hiçbir aracı bulunmaz marka yani işletme doğrudan müşteriye ulaşır ve satışı gerçekleştirir. Zaman zaman müşteri kendisi markaya ulaşıp sipariş verebilir.

İleri Pazarlama Teknikleri

Stratejik Pazarlama

Stratejik Pazarlama işletmenin sadece fiyat konusunda değil her alanda rakipleri ile başa çıkabilmesidir. Stratejik pazarlama ile değişen dünyanın şartları işletme için fırsatlara dönüştürülür. Karlılığın sürekli hale getirilmesi için yapılan tüm pazarlama stratejilerinin genel adıdır

Pazarlama Eğitimi İstanbul

Pazarlama eğitimi konusunda en şanslı ilimiz İstanbul’dur. Bu alanda eğitim veren birçok eğitim ve danışmanlık firması bulunmaktadır. En tecrübeli ve etkin olanını bulmak ise size düşüyor. Sitemizde yayınladığımız bilgiler pazarlama teknikleri kitaplarının yanı sıra reel hayattan alınmış örneklerdir. Burada verdiğimiz bilgileripazarlama teknikleri pdf olarak ya da pazarlama teknikleri ders notları olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz pazarlama teknikleri video ya da pazarlama teknikleri ppt formatında değerlendirebilirsiniz.

PAYLAŞ

 UNSMAN